Про завдання ФК "Одеса" на майбутній сезон розказав віце-президент клубу Олег САМСОНОВ, головний тренер команди Андрій ПАРХОМЕНКО і віце-капітан, ветеран українського футболу Сергій Білозор.
Олег САМСОНОВ: - Я дуже радий, що наші зустрічі стають традиційними. Приємно, що до нашого клубу проявляють інтерес представники ЗМІ. Ми з нетерпінням чекаємо початку чемпіонату. Ми провели період підготовки. Добре, що погодні умови в Одесі нам дозволили провести його в нашому місті, не вдаючись до альтернативних варіантів. У нас був десяток хороших спарингів, які, думаю, дали привід для плідних думок тренерського штабу. За цей період наш клуб покинув ряд досвідчених гравців. На зміну їм прийшли молоді виконавці. Ці кроки ми робили цілеспрямовано - у нас йде омолодження складу і формування нової команди.
Андрій Вікторович, після новорічних свят, коли відновилася робота, ви заявили про курс на омолодження. Впевнена, для багатьох, у кого імідж ФК «Одеса» асоціюється з досвідченими гравцями високого класу, це було новиною і приводом для занепокоєння. Чим ви керувалися в ухваленні такого рішення і, наш погляд, наскільки зміни зараз позначаться на якості гри? Андрій ПАРХОМЕНКО: - Всі розуміють, коли в розташуванні команди 80% футболістів - «за 30», то це шлях «в нікуди». Так, на даному етапі їх досвід і зберігся рівень майстерності нам допомагають, але ж вони не молодіють. Правда ж? Ми розуміли, що рано чи пізно візьмемо курс на омолодження. Цей момент настав. Ми зрозуміли, що потрібно залишити 3-4 досвідчених людини, так званий «хребет» команди, які розуміють філософію команди, які солідарні з рішеннями керівництва (це важливий фактор!). І почали пошук молодих хлопців. Вірніше, не всіх абсолютно молодих.
З 18-річними в складі дуже складно конкурувати в першій лізі. Хочеться, щоб у команді були і представники «середнього віку» за футбольними мірками. Мова йде про футболістів 1988-1991 років народження. І, звичайно, розраховуємо, що будуть «додавати» хлопці молодшого віку - 1992-1994 років народження. Звичайно, такі зміни не можуть пройти непомітно: 10 спарингів нам показали, що втрата ключових футболістів атаки позначається. Атака - є атака. Якщо ти будеш тільки оборонятися, то результату не буде. Наша філософія - атакуючий футбол. Але втрачаючи одночасно трьох таких виконавців як Косирін, Балабанов і Полтавець, ми розуміємо, що не так просто відновити лінію нападу. Але все йде своєю чергою. Я вірю в наше майбутнє!
Прийшов Саїд Белмохтар, інші хлопці. За вашими ж словами, Валентин Полтавець виходитиме у другому таймі на 30-40 хвилин ... Який бачите нову лінію нападу «Одеси»? Андрій ПАРХОМЕНКО: - Полтавець, в основному, вже в тренерському цеху, де якісно і гідно працює. Будемо намагатися на поле його менше задіяти. Я і хлопцям сказав: «Будемо справлятися - Полтавцю не треба буде виходити!». Краще він зосередиться на своїй роботі, адже вік - є вік ... Гравці прийшли молоді, креативні: Шестаков, Белмохтар, Шевель ... Ми підписали конкурентоспроможного і перспективного Сілічі. Ми перевели Опрю в лінію «під нападаючим». Таким чином, вимальовуються непогані «картинки». Ми зможемо пресингувати суперника, адже у нас гравці молодше ... Є нюанси, але є й привід для надії. Хоча за 10 контрольних ігор центральні нападники не забили жодного м'яча! Це тривожно. Кожен день їм кажу, що потрібно забивати на тренуваннях, щоб потім в іграх «пішло». Будемо працювати.
У першій половині сезону не вражала гра, перш за все, в параметрі креативності. Це стосується і взаємозв'язків, і переходу від оборони до атаки. У чому була проблема? Андрій ПАРХОМЕНКО: - Я б посперечався з вами. Якщо брати період перших 10-ти ігор чемпіонату, коли ми йшли на 4-му місці і обігравали команди рівня «Динамо-2», забивали по 3-4 м'ячі, мені здається, тоді була шикарна гра, швидкі переходи з оборони в атаку.
Потім, якщо ви звернули увагу, ми почали «втрачати» по 3-4 гравця. У нас команда скромна, і бюджети не дозволяють придбати стільки гравців, щоб замінити всіх випали лідерів. Відразу «випав» Ткаченко, потім на різних етапах - Балабанов, Полтавець, Дмитро Пархоменко. Це не так просто! Подивіться на команди, у яких 2-3 рівноцінних склади, і досить 2-3 гравцям випасти - у них проблеми! Що говорити про нас! А адже наші ігри з лідерами - «Говерлою-Закарпаття», запорізьким «Металургом» і ФК «Севастополь» - дійсно класні! У грі з ужгородцями ми мали перевагу відсотків в 70, не забили 5-6 «залізних» м'ячів! Так, потім ми потрапили в «цейтнот», почався повальний лазарет. На 50% у складі опинилися люди, які грали у першості міста! Їм було рано грати на такому рівні! І, на мій погляд, це головна причина наших невдач. Але, найголовніше ... Повернемося в кінцівку сезону-2010/11: останніх 12 ігор чемпіонату ми пройшли без поразок при шикарній грі, в результаті - 3-4-е місця за підсумками 2-го кола. Сезон-2011/12 ми почали відмінною грою і 10-ю прекрасними матчами. Виходить, 22 відмінних матчу з командою, якою «за 30»! Ось це показово! Олег САМСОНОВ: - Ми тому і пішли шляхом омолодження, що люди через віку не витримують навантажень, і ряд ігор не можуть проводити на одному і тому ж рівні! Адже виграй ми ті прекрасні матчі з закарпатцями і запорожцями, іди знай, на якому місці ми б закінчили чемпіонат! Я вважаю, що ми повинні були вигравати! І зараз би боролися зовсім за інше місце в таблиці.
Команда будується не за місяць - ми це розуміємо. У зв'язку з усім вищесказаним, на якому місці ви бачите її по завершенні весняної частини? Олег САМСОНОВ: - Конкретних завдань на кінцівку чемпіонату президент клубу не ставив. Але вже оскільки в команду влилися молоді і перспективні виконавці, ми прагнемо покращити своє місце в порівнянні з попередніми чемпіонатами і додати в якості гри. Якщо ви бачили наші дві останні контрольні гри з «Чорноморцем», видно, що у команди з'явився «молодий азарт», агресія! Це дуже надихає перед стартом офіційних матчів! Думаю, що цю частину чемпіонату ми зіграємо краще, ніж літньо-осінню.
Повернуся до теми вікових гравців поширеним питанням наших читачів і глядачів: чи буде ще грати воротар-ветеран Олександр Лавренцов?
Олег САМСОНОВ: - Лавренцов, як і Полтавець, у нас граючий тренер. Наскільки я знаю, наш головний тренер, перед тим, як прийняти рішення про те, якого воротаря ставити в основний склад, довіряє думку Лавренцова. Якщо сам Олександр відчуває в собі сили грати - він грає сам. Якщо він відчуває, що його молоді підопічні готові краще - довіряє їм! Проте на даний момент, якщо Лавренцова не турбують травми, він однозначно сильніше інших голкіперів команди. Я думаю, що по весні почне грати він, а далі буде видно. Андрій ПАРХОМЕНКО: - Абсолютно точно! Ми не хочемо, щоб страждала команда від кваліфікації воротаря! Вони всі повинні бути конкурентоспроможними. До речі, повертаючись до питання наших невдач, зауважу, що його травма - вагома причина таких. Ми йшли на 4-му місці, коли він отримав травму і практично не грав ... Олег САМСОНОВ: - Я б сказав, що в питанні ключових позицій ми в паспорт не дивимося! Від досвідчених гравців ми відмовлятися не збираємося! У нас є ряд таких футболістів. Ми бачимо їх професійне ставлення до клубу! А молоді хлопці мають працювати поруч, переймати досвід, традиції і вбирати в себе найкраще!
Коли ми зустрічалися восени, після завершення першої частини чемпіонату, було озвучено бажання клубу посилити воротарську позицію. Цього не сталося. Не знайшлося гідних або вирішили задовольнятися наявними?
Андрій ПАРХОМЕНКО: - Напевно, не знайшли гідних. Олег САМСОНОВ: - Наші два молодих воротаря дійсно хороші. Вони конкурують між собою і з Лавренцовим в тому числі. У Скрипника була травма в кінці осіннього ігрового відрізка. Він тільки зараз відновився і набуває форму. Ми не наші сенсу в перервах. Андрій ПАРХОМЕНКО: - Нехай наші воротарі доводять свою спроможність у своїй команді!
Так уже виходить волею календаря, що після великого ігрового перерви і безлічі змін, ви вступаєте у відповідальний відрізок грою з білоцерківським «Арсеналом» - командою, яка йде на третьому місці. Сергій Білозор, ви як ветеран і віце-капітан, не боїтеся, що таке серйозне психологічне випробування на старті може вплинути на настрій молодої команди?
Сергій Білозор: - Старт - це, в будь-якому випадку, хвилювання, тому що ти граєш у футбол! У досвідчених гравців воно трохи менше - за спиною багато ігор і чемпіонатів. Ми просто зобов'язані допомогти молодим хлопцям скинути тягар відповідальності і постаратися здобути перемогу на виїзді. Хоча суперник дійсно непросте. «Каноніри» зуміли зберегти свій «кістяк» і посилитися. Ми теж добре попрацювали і маємо хороші шанси. Ще й тому, що нас трохи недооцінюють. Так, у нас пішли багато лідерів. Але сильна команда завжди народжує нових лідерів - знайдуться люди, які будуть і забивати, і віддавати. Не бачу, щоб в цьому була якась проблема.
Андрій Вікторович, а у вас є особливе ставлення до цієї гри: тому що вона стартова і тому що вона - з третьою командою таблиці? Або ви намагаєтеся не зациклюватися на цій думці?
Андрій ПАРХОМЕНКО: - Чесно, намагаюся не зациклюватися! Я подивився гру першого кола, де ми обіграли «Арсенал». Білоцерківці посилилися, але «кістяк» зберігся. Їх стиль гри, сильні і слабкі сторони мені відомі. Ми над цим зараз працюємо. Але все робимо для того, щоб не зациклюватися на результаті, щоб молодь не «попливла». Це не просто перша гра весни, для багатьох - це просто перша гра в професійному футболі! Якщо почнемо трошки панікувати - буде важко. Особисто я зараз спокійний. На зборах головний тренер «пошумів» (посміхається). А зараз я сам налаштовуюся на те, щоб їх розкріпачити і дати гравцям отримати задоволення від футболу.
Сергій Білозор, ви як захисник і віце-капітан, що скажете про лінію оборони команди і гравців, її представляють? В осінній частині були певні казуси. Як ідуть справи зараз? І відразу друге запитання - взимку доводилося переважно грати на синтетичному покритті, наскільки важко буде перебудуватися до гри на природних полях? Сергій Білозор: - Натуральне поле - є натуральне поле, але, до речі, першу гру в Києві, ми проведемо на штучному покритті! Так що наш досвід нам піде на користь. Що стосується захисної лінії, так, з новими хлопцями нам вибудовувати її по-новому! Але я помітив в очах цих хлопців бажання - вчитися, набиратися досвіду, слухати головного тренера і колег! Це головне. Ми їм будемо допомагати. Ніхто не застрахований від помилок, які були в першому колі, але ми налаштовані на спільну роботу.
Андрій Вікторович, осінню частину чемпіонату команда закінчувала в «повному лазареті». Як зараз йдуть з цим справи і чи можна сподіватися, що ви виставите оптимальний склад, який награвали останнім часом? Андрій ПАРХОМЕНКО: - Питання важливий. Збори - таке явище, де ти важко працюєш, в тому числі і над фізпідготовкою, а тут і синтетичне поле. Це серйозна проблема. Після «синтетики» багато отримують травми. І коли ми переходимо на природне поле, проблеми є. В лазареті ще є люди. Потроху їх звідти виводимо. Адже найстрашніше в травмі - не сама травма, яку вилікував і відразу заграв. Людину дуже складно відновити. На це потрібен час, якого немає. Ми награвали захисника Котова, а він надірвав м'яз і вийшов з ладу. Ми награвали це людини в 80% підготовчих ігор. Молодий перспективний нападник Юра Шевель випав було на 10 днів, зараз, на щастя, почав працювати в загальній групі. У Платунова є невелика проблема, яку ми оцінимо по завтрашнього дня. Будемо сподіватися, що за три дні ми виведемо людей на нормальний рівень, щоб піти в бій в оптимальному складі.
У мене питання по Сергію Шестакову: коли ми спілкувалися на початку зими, ви дуже обережно вимовляли це прізвище, а в недавньому інтерв'ю ви сказали, що він - справжня знахідка! Він без серйозної школи та досвіду, але розцінюється як футбольний вундеркінд. Що відзначите?
Андрій ПАРХОМЕНКО: - Я не відмовляюся ні від тих, ні від інших слів. Я був обережний на рахунок Шестакова, тому що при всіх задатках і бажанні, відсутність школи - це «мінус». Адже школа дає футбольний інтелект і тактичні навички. Радий тому, що за період зборів він - один з небагатьох, до кого немає претензій в частині навчання. Є якісь проблемки, але його головний козир - швидкість і бажання вчитися. Я таких називаю «ціла хлопчик». Бо часом береш людину зі школи, а він уже «зіпсований». Шестаков реально хоче грати у футбол і вчитися цьому! Він дуже швидко навчається, а ефективність і ККД цього гравця стрімко зростають! У нього рідкісні задатки, і при таких темпах розвитку він може потрапити в поле зору клубів Прем'єр-ліги. Дуже радий за нього. Але психологічно нам всім потрібно бути акуратними, щоб не нашкодити: адже невідомо як людина без досвіду поведе себе в офіційних іграх.
Сергій, у футболі є «дідівщина». Ми про це знаємо. Тепер до вас в колектив прийшло стільки молодих людей. Мучать їх прославлені «діди» і як справи з мікрокліматом в нових умовах?
Сергій Білозор: - У нас проблем в команді немає. Чи комфортно молодим з нами - потрібно запитати у них. І тренери, і ветерани намагаються допомогти молодим хлопцям. Так, іноді і в жорсткій формі. Але, повірте, це на користь гравцям. Кар'єра професійного футболіста не терпить багатьох помилок, які вони здійснюють в 19-20 років. Іноді доводиться говорити і пояснювати. Але вони всі ставляться з розумінням і відкидають непотрібне. Я в команді два роки і бачу прогрес молодих хлопців. На цій спадкоємності досвіду команда і стоїть. Багатьма з часом цікавляться клуби вище класом. Ми не проти. Це ж прогрес і великі футбольні простори! Тільки радіємо. Значить, не даремно намагаємося. Дійсно працюємо на рівні команд вищого ешелону, хіба що, у більш обмежених умовах - не в Туреччині, скажімо так. Але запалу і натхнення до роботи нам не позичати! Повірте.
Тиждень залишається до першого домашнього матчу команди. У якому стані перебуває газон на стадіоні «Спартак». В якому стані інші поля команд першої ліги? І, якщо не секрет, який газон ви вважаєте найгіршим в першій лізі?
Олег САМСОНОВ: - Газон на «Спартаку» у своєму звичайному весняному стані, в якому перебував і рік тому. Це стан нормальний. Він готовий і зараз прийняти нашу першу домашню гру, але оскільки ми граємо на виїзді, то зустрінемося в Одесі 30 березня. Користуючись нагодою, хочу всіх любителів футболу запросити в цей день на матч зі «Зіркою», який розпочнеться в 15:30. Андрій ПАРХОМЕНКО: - Найгірший газон в Україну, у першій лізі, очевидно, перебуває в Бурштині у «Енергетика». Не можна не відзначити і поле в Армянську. Сергій Білозор: - Не етично говорити про це, оскільки люди-то стараються, готують поле. Покриття дійсно неякісне, хоча ... у футбол там грати можна. Нехай і не в такий футбол, який ми любимо. Я можу вам розповісти історію своєї футбольної юності, коли я грав за ЦСКА Київ, а тренував команду Михайло Фоменко. Ми їхали грати в мої рідні Суми. А в тому сезон Суми обіграли і «Динамо» Київ в Кубку, і сімферопольську «Таврію». Тренер перед грою особливо нічого не говорив: назвав склад, зазначив, що поле дуже погане. А капітан йому: «Михайло Іванович, якщо поле дуже погане, як грати?». А у відповідь Фоменко сказав: «Якщо поле погане, грайте так, щоб м'яч не опускався, просто не торкався землі!». Установка подіяла - ми виграли 4:1. Мені було 20 років. З тих пір я цю байку всім розповідаю, тому що це закон гри на поганих полях!
www.odessa-sport.info.
|